آپاندیس یک زانده ی لوله ای شکل باریک، بن بست و توخالی است. این زائده در ابتدای روده ی بزرگ در قسمت تحتانی راست حفره ی شکم قرار دارد.

این عضو هیچ عملکرد شناخته شده ای ندارد و همراه با روده از غذا پر و خالی می شود. به علت اینکه خیلی باریک است در معرض انسداد و عفونت قرار دارد. در صورت انسداد این زائده دچار التهاب و عفونت می شود و علائم آن بروز می کند.

آپاندیس چیست

آپاندیسیت چیست؟

آپاندیسیت به معنی التهاب و عفونت زائده ی آپاندیس می باشد. این بیماری یک اورژانس جراحی است و هیچ درمان دارویی موثر ندارد و باید جراحی شود. بیشتر بیماران جراحی شده بدون مشکل خاصی بعد از جراحی بهبود می یابند.

 در صورت تاخیر در درمان، آپاندیس پاره شده و عفونت در ناحیه ی شکم پخش می شود و حتی می تواند منجر به مرگ فرد شود. اگر چه این بیماری در هر سنی می تواند رخ دهد اما شایع ترین سن بروز این بیماری در سنین 10 الی 30 سال می باشد.

راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد اما توجه به این نکته نیز ضروری است که افردای که رژیم غذایی پرفیبر حاوی سبزیجات و میوه های تازه دارند کمتر دچار این بیماری می شوند.

آپاندیس

علل آپاندیسیت

همان طور که گفتیم از دلایل ابتلا به آپاندیسیت می توان به انسداد دهانه ی آپاندیس اشاره کرد. این انسداد ممکن است توسط محتویات در حال عبور از لوله ی گوارش ایجاد شود. همچنین در پی عفونت های انگلی ، باکتریایی یا ویروسی لوله ی گوارش، آپاندیس نیز می تواند درگیر شود و علائم آپاندیسیت بروز پیدا کند.

علائم و نشانه های آپاندیسیت

مهم ترین علائم آپاندیسیت عبارت اند از:
⦁ درد شکم: این درد ابتدا در اطراف ناف بوده بعد از مدتی به ناحیه ی تحتانی راست حفره ی شکم منتقل می شود. درد کم کم مداوم شده و شدت پیدا می کند و از حالت مبهم به صورت کاملاً مشخص درمی آید. این درد با تنفس عمیق، سرفه، عطسه، اجابت مزاج، دفع ادرار، حرکت کردن، راه رفتن و لمس بدتر می شود.
⦁ کاهش اشتها
⦁ تهوع و استفراغ
⦁ تب خفیف
⦁ یبوست یا اسهال همراه با نفخ
⦁ ناتوانی دفع نفخ
و …

علائم و نشانه ها

تشخیص آپاندیسیت

از راه های تشخیص این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
⦁ معاینه ی بالینی توسط پزشک
⦁ آزمایش خون و ادرار
⦁ رادیوگرافی یا سونوگرافی شکم

تشخیص آپاندیس

درمان آپاندیسیت

همان طور که گفتیم درمان بیماری غالباً جراحی است و جراح زائده ی آپاندیس را از بدن بیمار خارج می کند. توجه به این نکته نیز ضروری است که برداشتن این زائده ی ملتهب و عفونی هیچ مشکلی برای ادامه ی زندگی شما ایجاد نمی کند اما ماندن آن در بدن بسیار خطرناک بوده و معمولاً فرد را دچارعوارض خطرناکی می کند.

درمان

مراقبت های قبل از عمل

⦁ تا هنگامی که تحت جراحی قرار بگیرید در تخت یا صندلی خود استراحت کنید.

⦁ تا زمانی که آپاندیسیت تشخیص داده نشده است از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. چرا که وقتی معده خالی باشد بیهوشی برای جراحی بسیار کم خطرتر خواهد بود. در صورتی که خیلی تشنه بودید با آب دهان خود را بشویید و خیس کنید.

⦁ از مصرف داروی مسهل، داروهای ضد درد و مسکن و کیسه ی آب گرم خودداری کنید. چرا که هر کدام از این ها میتوانند باعث پارگی آپاندیس شوند. مصرف داروهای تب بر نیز باعث سخت شدن فرآیند تشخیص توسط پزشک میشوند.

مراقبت های بعد از عمل

⦁ بعد از عمل و به هوش آمدن، طبق دستور پزشک به شما داروهای مسکن و آنتی بیوتیک می دهند.
⦁ از دست کاری ناحیه های بخیه شده خودداری کنید.
⦁ بهتر است پانسمان ناحیه ی عمل خشک نگه داشته شود.
⦁ یکی از عوامل موثر بر تسریع بهبودی شما بعد از عمل راه رفتن است که باید مرتباً آن را انجام دهید ولی به نحوی نباشد که منجر به وارد شدن فشار و صدمه به بافت بخیه زده شده شود.
⦁ بعد از عمل ابتدا رژیم مایعات و در صورت تحمل رژیم جامدات برای شما شروع می شود.
⦁ حام رفتن از روز سوم یا چهارم بعد از عمل به شرط عدم تحریک ناحیه ی جراحی شده بلامانع است.
⦁ به مدت دو هفته از انجام کارهای سنگین خودداری کنید.
⦁ داروها، خصوصاً آنتی بیوتیک های خوراکی را طبق دستور پزشک به صرت منظم مصرف کنید. لازم به ذکر است که داروهای آنتی بیوتیک خوراکی را بهتر است با یک لیوان آب میل کنید، سپس بعد از نیم ساعت یک لیوان آب دیگر نیز میل نمائید تا داروها معده و روده ی شما را تحریک نکنند.

مراقبت های بعد عمل

رژیم غذایی

رژیم غذایی شما بعد از ترخیص رژیم معمولی می باشد و استفاده از هر نوع غذایی بلامانع است اما مصرف غذاهایی که باعث سفتی شکم، حرکت کند روده ها، و یا نفخ شکم می شوند مثل تخم مرغ، لوبیا و مواد محرک از جمله غذاهای سرخ شده در روغن، ادویه جات محرک مثل فلفل و ترشی و انواع سس ها به خصوص وقتی که آنتی بیوتیک خوراکی مصرف می کنید، ممنوع است.

تا حد امکان از مواد پروتئینی مثل شیر، گوشت، ماست و میوه هایی که حاوی ویتامین C بیشتری می باشند استفاده کنید. همچنین ازمصرف میوه ها و سبزیجات تازه و پخته و مایعات زیاد که جهت ترمیم زخم به شما کمک می کنند، غافل نشوید.

رژیم غذایی

سوالات متداول

سوال : آپاندیس چیست؟
پاسخ : آپاندیس یک زانده ی لوله ای شکل باریک، بن بست و توخالی است. این زائده در ابتدای روده ی بزرگ در قسمت تحتانی راست حفره ی شکم قرار دارد.

سوال : آپاندیسیت چیست؟
پاسخ : آپاندیسیت به معنی التهاب و عفونت زائده ی آپاندیس می باشد.

سوال : آپاندیس چگونه درمان میشود؟
پاسخ : درمان این بیماری غالباً جراحی است و جراح زائده ی آپاندیس را از بدن بیمار خارج می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.